menu menu

Jak sobie radzić z alergią sezonową?

Coraz dłuższe i coraz cieplejsze dni, słońce, zieleń i kwiaty… To powód do radości, ale dla alergików sezonowych jest to niestety radość niepełna.

Wiosna i lato to także sezon na… pyłki. Jak poradzić sobie z alergią sezonową i odzyskać radość z lata?

Alergiczny nieżyt nosa – jak sobie z nim radzić?

Alergia to nieprawidłowa, „przesadzona” reakcja układu odpornościowego na czynnik, który nazwiemy w tym wypadku alergenem. Istnieją alergie różnego rodzaju, w tym pokarmowe, kontaktowe czy wziewne. Te ostatnie natomiast dzielimy na całoroczne i sezonowe. Do alergii sezonowych zaliczamy przede wszystkim uczulenie na pyłki, a także alergie na zarodniki grzybów.

Alergia sezonowa – jak się za nią zabrać?

Podstawa to wizyta u lekarza alergologa! Wiosną i latem w powietrzu unoszą się pyłki różnych roślin i nie zawsze tak łatwo jest stwierdzić, na które tak naprawdę jesteśmy uczuleni. A być może alergenów jest kilka? Może dokucza ci i alergia wziewna, i pokarmowa? To wszystko pomogą stwierdzić skórne testy alergiczne.

W razie potrzeby (np. przy wynikach ujemnych testów skórnych) lekarz może skierować dodatkowo również na badanie krwi. W tym wypadku wykonuje się test RAST badający poziom przeciwciał IgE przeciw danemu alergenowi.

Jeśli wiesz już, co konkretnie cię uczula, i jest to faktycznie alergia na pyłki lub zarodniki grzybów, zerknij na kalendarz pyleń. To według niego należy rozplanować leczenie – przy alergii sezonowej leków nie trzeba bowiem brać cały rok, natomiast warto rozpocząć ich zażywanie zanim jeszcze pojawią się pierwsze symptomy alergii.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre rośliny pylą jeszcze w czasie zimy. W Polsce najwcześniej pylą olcha i leszczyna. Wczesną wiosną alergikom dokuczają brzoza i topola, a w maju i późniejszych miesiącach kwitną już trawy, pokrzywa, bylica itd. Lato i jesień to szczyt sezonu rozsiewania zarodników grzybów Alternaria i Cladosporium. Warto dokładnie sprawdzić, kiedy pylenie rozpoczynają rośliny (lub grzyby) rozpoznane podczas testów.

W sezonie pylenia zaopatrz się w płukanki do nosa – świetnie sprawdza się roztwór soli morskiej lub soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna przyda się także do przemywania łzawiących oczu. W ten sposób pozbędziesz się alergenów z jamy nosowej, zatok, worków spojówkowych.

W czasie intensywnego pylenia (dni bez deszczu, wietrzne, szczyt sezonu) staraj się nie otwierać okien, a jeśli ze względu na temperaturę jest to trudne – zakup dobre urządzenie oczyszczające powietrze.

Gdy wychodzisz – warto zabrać ze sobą okulary, czy to korekcyjne, czy przeciwsłoneczne, czy „zerówki”, aby ochronić oczy przed kontaktem z pyłkami. Pamiętaj też o kilku regułach:

  • deszczowa aura to ulga dla alergików, ale zaraz po deszczu ilość pyłków może wzrosnąć,
  • wietrzna pogoda sprzyja roznoszeniu się pyłków, natomiast w bezwietrzny dzień będą one się utrzymywały bliżej podłoża,
  • pylenie jest zwykle silniejsze rano niż wieczorem,
  • dużej ilości zarodników grzybów sprzyja natomiast ciepło i wilgoć – nie lubią one suchego powietrza1.

Wszystkie te metody są pomocne, ale należy zaopatrzyć się przede wszystkim w leki.

Co na alergię? Rodzaje leków

Długotrwałą terapię alergii sezonowej najlepiej jest oprzeć na lekach na receptę zapisanych przez lekarza alergologa, i zwracać uwagę na jego zalecenia dotyczące przyjmowanych dawek i częstotliwości stosowana poszczególnych preparatów. Leki bez recepty nie zawsze są bowiem środkami, które można przyjmować długo – a sezon pylenia trwa przecież miesiącami! Część z nich to tylko preparaty doraźne, które pomogą złagodzić silne objawy.

Należą do nich preparaty obkurczające błonę śluzową nosa. Mogą mieć postać kropli czy sprayu donosowego, bądź też tabletek. Zarówno jedne, jak i drugie, można stosować tylko kilka dni z rzędu (spraye i krople 5–7 dni). Dlaczego? Otóż przy dłuższym stosowaniu takie leki mogą prowadzić do zaniku błony śluzowej i reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nos, co. Leki donosowe mogą przesuszać też śluzówkę, wywoływać krwawienie z nosa. Tabletki natomiast mogą podwyższać ciśnienie krwi i puls.

Jak sobie radzić z alergią sezonową

W leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. wykorzystuje się na co dzień przede wszystkim leki przeciwhistaminowe oraz kortykosteroidy w aerozolu (donosowe). Leki dostępne są zarówno bez recepty, jak i na receptę.

W leczeniu kataru siennego długoterminowo stosuje się również m.in. kromoglikany (działają słabiej niż kortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe). 3

Inne metody leczenia to: immunoterapia (odczulanie).

Bibliografia:

J. Kosielska, Katar sienny – przyczyny, objawy, leczenie, leki, https://www.medme.pl/choroby/katar-sienny,181.html, dostęp 6.06.21

J. Krupińska, Katar sienny – jak się objawia i jakie są sposoby na alergiczny nieżyt nosa?, https://www.doz.pl/czytelnia/a14827-Katar_sienny__jak_sie_objawia_i_jakie_sa_sposoby_na_alergiczny_niezyt_nosa, dostęp 6.06.21

M. Świerczyńska-Krępa. Alergiczny nieżyt nosa, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa, dostęp 6.06.21


1 Katar sienny – jak się objawia i jakie są sposoby na alergiczny nieżyt nosa? - portal DOZ.pl
2 Katar sienny: przyczyny, objawy, leczenie - PoradnikZdrowie.pl
3 Ibidem.

Nasometin

Zwiększ okno swojej przeglądarki do pełnego rozmiaru.